Основната мисия на Българската банка за развитие е да помага на малкия и средния бизнес да се реализира на съвременния пазар, изпълнен с предизвикателства и жестока конкуренция. През годините, ББР постига висок успех в тази насока, редом със също толкова важната ѝ дейност, свързана със социалното и икономическото развитие на България – а двете цели често се преплитат.
Важен аспект от Българската банка за развитие е предлагането на разнообразие от финансови услуги, отговарящи на различни нужди на българския бизнес. Това се осъществява чрез дъщерните предприятия, които заедно формират групата на ББР. Две от тях функционират от повече от десетилетие и са помогнали на хиляди български предприемачи да осъществят проектите си и да се установят на пазара. Мандатът на Стоян Мавродиев като главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие сложи началото на три нови дъщерни дружества, с които ББР се превърна в завършена финансова група.
Едно от първите дъщерни предприятия на ББР е Националният гаранционен фонд, основан през 2008 г. До днешна дата бизнесите, възползвали се от гаранционните услуги на фонда, наброяват 9100, а общата стойност на гарантираните кредити е 1,7 млрд. лв. Един от тези бизнеси е основан от Димитър Станчев – млад предприемач с амбицията да притежава собствена ферма за пчели. Димитър започва пътя си като печели проект по Програмата за развитие на селските райони, но възниква проблем – липсва система за оценяване на кошерите му, а той не разполага с друг начин да обезпечи кредита. Успява да намери подходящи условия от търговска банка и жизнено важен съюзник се явява Националния гаранционен фонд. Фондът издава гаранция за обезпечение, Димитър получава необходимия му кредит и оттам дейността му стабилно се развива. Днес той носи титлата „Най-добър пчелар на Бургаска област“. Неговите 400 кошера се разпростират от Малко Търново до Бургас, а информация за състоянието им получава по SMS. Той категорично вярва в значението на инвестициите за развитието на земеделския сектор и в потенциала на пчеларството за икономическото развитие на България.
Микрофинансираща институция Джобс предоставя кредитни и лизингови услуги на малки, средни и стартиращи предприятия. Хиляди фирми са получили начален тласък благодарение на МФИ, а всеки пети отпуснат кредит е за стартиращ бизнес. Един от тях е лавандуловата долина на Петър Петров до Велики Преслав. Когато Петър наследява 20 декара земя от дядо си, старт на бизнеса му дава МФИ Джобс. Лавандуловите му ниви днес обхващат 120 декара, а следващата цел на Петър е износ към Германия и Турция. Освен стартиращи, към МФИ се обръщат също и предприятия в процес на развитие. Такава е “ДМТех” – плевенска фирма, създала патент за нов начин на улавяне на пожари без дим. Вместо използваната досега инфрачервена светлина, устройството на “ДМТех” използва синя, чиято по-дълга дължина на вълната позволява долавянето на три пъти по-малки частици. В началото компанията му се занимава с разработки, а когато преминава към производство възниква нуждата от машини и инструменти. Средства получава под формата на инвестиционен кредит от МФИ „Джобс“.
С постъпването на Стоян Мавродиев на длъжността Управителния съвет и главен изпълнителен директор настъпиха и две години рекорден успех за ББР. Както прогнозира преди време в интервю за 24 часа, лихвите действително не са се вдигнали, но печалбата на банката значително се увеличи, последва ръст и на кредитната ѝ дейност. Важна стъпка в развитието на групата на ББР беше откриването на три нови дъщерни предприятия – Фондът за капиталови инвестиции, ББР Факторинг и ББР Лизинг.
Фондът за капиталови инвестиции осигурява капитал за научноизследователска и развойна дейност на бизнеси от МСП сектора и им дава възможност за усвояване на средства от европейски фондове. Това попълва нуждата от финансиране на пазар, пренаситен със средства за стартиране. Въпреки че приоритетно се обслужват социалните предприятия и тези в сферата на иновациите, фондът предоставя възможности на всички сфери на пазара – в интервю пред в. Труд Стоян Мавродиев посочи потенциала на идеите и желанието за развитие като най-важни критерии.
ББР Факторинг също представлява отговор на все по-търсена нужда – тази от факторинг услуги, които да стимулират и развият потенциала на предприятията в икономически и технологически план, както на българския пазар, така и за фирми-износители. Услугите на ББР Лизинг са насочени главно към предприятия в сферата на иновациите, като им създава условия за обновление на техниката и за растеж на обема на производството. Двете най-нови дъщерни дружества на ББР функционират от началото на 2019 г. и с тях групата Българската банка на развитие предлага пълен набор от финансови услуги на българските предприемачи.
Българската банка за развитие поема все по-амбициозни проекти и начинания, с предстоящо въвеждане на наследника на толкова успешния план „Юнкер“ – InvestEU. Изглежда 2018 г. и 2019 г. бяха само началото от тази нова фаза на развитие за банката.