Изкуственият интелект не е утопия, типична за научнофантастичен филм, а вече е съществуваща технология с многобройни приложения в най-различни сектори. Области като индустрията демонстрират неговата годност за изпълнение на повтарящи се и верижни задачи. Той се е развил от обикновената автоматизация на процесите до истинска имитация на невронни мрежи на човека.
В разгара на тази технологична трансформация нараства необходимостта от специалисти, способни да развият пълния потенциал на изкуствения интелект и да се изправят пред новите сценарии, породени от неговата поява на пазара на труда. Знанието и опитът са от съществено значение, но над тях е професионализмът, основан на отношението, желанието и добрите практики. Меките умения са гаранция, че колкото и да се усъвършенства технологията, талантът на човека ще продължи да бъде незаменим.
Емоционална интелигентност
Изправени пред работа, в която основният инструмент са роботи, способността на човека да разбира и управлява своите емоции набира важна тежест. Машините са способни да решават проблемите по рационален и логичен начин, да имитират процеса на вземане на решения, но само хората могат да вземат напредвид емоционалния аспект на ситуацията в чисто логическо мислене.
Балансът между логиката и емоцията е ключов при разработването и програмирането на системи за изкуствен интелект, за да се справим пред предизвикателството да предложим решения, които наистина улесняват човешкия живот в неговите ежедневни и работни нужди. Това е силно необходимо и в останалите професионални направления. Емпатията гарантира най-добрата комуникация и разбирателство между всички членове на бизнес организацията.
Работа в екип
Разработката и поддръжката на оборудване за изкуствен интелект е резултат от работата на технически екипи от квалифицирани специалисти, а не от самостоятелни служители. Самата роботизация е проектирана да оптимизира производителността на дейности с индивидуален или верижен характер и средно ниво на сложност, което увеличава стойността на способността на човека да работи в екип.
Ключовете към най-добрата работа в екип са:
Доверие: всеки сътрудник трябва да се доверява на другите толкова, колкото се доверява на себе си. Взаимната подкрепа е от съществено значение за гарантиране на течността на процесите.
Баланс: във всеки екип всеки човек има своя собствена роля и трябва да може да го развива индивидуално, в съответствие с общите цели.
Принадлежност: чувството за участие в екипа насърчава по-голямо участие, желание да дадете ценен принос и да видите как всеки проект се разраства.
Приспособимост
Автоматизацията се ражда в среда, която живее процес на постоянна еволюция и растеж със зашеметяваща скорост, а дори най-модерната технология може да остарее за няколко месеца. За да се изправите пред това предизвикателство, е важно да излезете извън зоната на комфорт, да се развивате в нови среди и да продължите да се придвижвате към нови решения.
Критично мислене
Изкуственият интелект е технология, способна да взема решения въз основа на логически връзки, но не може да анализира и оценява данните, няма собствени мнения. Понякога очевидно най-логичният път не е най-правилният, но изкуствена система невинаги има достатъчно автономия, за да я различи. Критичното мислене е ключова компетентност за допълване на чистата логика, откриване на други променливи, които могат да повлияят на вземането на решения и не винаги смятат първата опция за валидна. В технологичната ера професионалистите трябва да бъдат самокритични, неконформистки и амбициозни, винаги готови да стигнат една крачка напред.
Решаване на проблеми
Способността да се решават проблеми е изключително важно умение за успешно справяне с всяко предизвикателство, което може да възникне. Ако изкуственият интелект е технология, насочена към незабавни резултати, хората трябва да могат да създават най-подходящите стратегии за всяка ситуация, за да получат най-добрите решения. Докато чака бърз и логичен отговор от ИИ, човешкият талант може да адресира проблеми с по-висока степен на сложност, които изискват да се вземат предвид много повече променливи, отколкото може да се обмисли само поредица от алгоритми.