Тенденцията е все повече българи да се завръщат в страната ни след като са работили или учили в чужбина, предимно в Европа. Причината е промяната в икономическата обстановка в света и превръщането на страната ни във все по-стабилна и атрактивна дестинация за пазара на труда. Ако сте от тези българи, то сигурно се питате как да осъществите прехода и да се адаптирате бързо? Ето няколко съвета, от които може да започнете.
Подготовката за завръщането е препоръчително да започнете поне 6-9 месеца по-рано. Имайте предвид психически, физически и документално. За този период планирайте поне няколко визити в България преди окончателното завръщане, защото по този начин ще се ориентирате какво и как се случва. Казано с други думи – няма да изпитате културен и работен шок.
Започнете и със следенето на водещите сайтове за работа в страната. По този начин ще сте наясно дали има голямо търсене на работна ръка във вашата сфера. Задължително се консултирайте и изградете добри връзки с близки, роднини и съученици. Чрез тях много по-лесно ще си намерите работа и ще придобиете реална представа за работната действителност.
Подгответе СV, което да изпратите директно на предпочитани от вас работодатели или на НR агенции. Спрямо сферата на развитие, използвайте опита си от чужбина и впечатлете с дизайн и умения.
Относно ориентацията за финансовото възнаграждение, използвайте онлайн калкулатор, на Вulgаrіа Wаntѕ Yоu например. Той ще изчисли колко средства на месец ще са ви необходими като минимум за стартиране на новия ви стар живот в България на конкретна локация. Внимателно изчислете и удръжките, и таксите при получаване на заплата.
Информирайте се достатъчно добре за фондации, които подкрепят българи, завърнали се от чужбина. Пример е „Тук-Там“. Алтернативи има, просто трябва да им отделите време, за да се възползвате максимално от тях.
Е, това е от мен. Успех на всички завърнали се българи – дано да си е заслужавало!