Напоследък получаваме изключително много запитвания на електронната си поща относно граматически, правописни и пунктуационни правила в българския език, което ни радва неописуемо. Хубаво е, че българинът държи на родното слово и се стреми да го запази оптимално чисто, спазвайки книжовната норма.
Изглежда, че най-голям проблем за читателите ни представлява првилното поставяне на запетаите, и по-точно заграждащите такива. С други думи, запетаите, които се изискват в края на изречението от подчинителни съюзи като “който”, “която”, “които”. Първо ще започнем с пояснения по употребата на тези масови съюзи, а в следващи материали ще продължим темата, за да не ви “затрупваме” наведнъж с много информация.
“Който”, “която”, “които” и всички производни от тях съюзи изискват т нар. “ограждащи запетаи”: и пред съюза трябва да има “,”, и в края на изречението, което тя въвежда.
Например: Роклята, която купих, е малка.
Преди глагола “съм” (в случая “е”) и пред “която”са задължителни запетаите: те разделят изречението смислово. Така най-лесно може да проверите дали сте поставили правилно запетаята: четете си наум изречението без оградената от запетаи част. Ако то е смислово издържано, значи затварящата запетая е на правилното място. 🙂