По колко часа спите на денонощие? А колко сте адекватни след като се събудите? Замисляли ли сте се дали креативността зависи от часовете сън? Всъщност по последни проучвания на психолози определено трябва да се наспиваме, за да може да измислим гениални неща. Още по-интересното е, че трябва да го правим на две части. Как – продължавайте да четете.
За този текст ще е необходимо да направя малко ретроспекция в тъмните години. Наричам ги по този начин, защото тогава не е имало изкуствена светлина. Щом слънцето се скрие, се използвали свещи или газени лампи, но за не повече от няколко часа. По този начин древните хора лягали около 20:00 часа и се събуждали от изгрева и естествената светлина.
Как се достига до креативното ще попитате. Много е просто. Организмът ни има нужда от сън и когато го набави и има в резерви, съвсем естествено се събуждаме. Без да има обаче какво да държи дълго време съзнанието и очите ни отворени, пак заспиваме. Така психолозите достигнали до извода, че след дълбоката фаза на съня REM, която е около 4 часа, човек се събужда с бистро съзнание. Тогава може за още час или два да чете, рисува и твори и то да е абсолютно гениално.
Именно в това разделяне на съня на две части се крие креативността. Към днешна дата лягаме прекалено късно, защото сме облъчени от изкуствената светлина на екраните и осветлението. Точно затова не може да разделим съня си и често се събуждаме по-изморени, отколкото сме си легнали.
Определено си заслужава през преходните и студените месеци да се опитаме да лягаме по-рано. Дори и да не се получи гениалността на разделния сън, то поне сутрините ще сме отпочинали и адекватни. Именно това е необходимо, за да бъдем будни за деня и да дадем най-доброто от себе си.