Ако сте в активна трудоспособна възраст, то сигурно рядко се замисляте за пенията си. Но животът препуска със страшно бързи темпове. Точно затова трябва да сте информирани и поне да имате бегла обща култура за пенсионната система по света и къде се намира България в нея. Точно затова написах този текст, който е на база доклада на застрахователната компания Allianz. Той анализира 75 пенсионни системи в света, използвайки пенсионния индекс Allianz Pension Index.
Докладът е изграден върху три основни параметри. Първият анализира основните демографски и фискални изисквания с включени скорост на демографските промени, публична задлъжнялост и общ жизнен стандарт. Всички те отразяват структурните предпоставки, които всяка пенсионна реформа трябва да вземе предвид. Вторият параметър оценява устойчивостта на пенсионните системи. Третият се насочва към адекватността на пенсионните системи и осигуряването на добър жизнен стандарт с напредване на възрастта.
На база тези критерии най-добрите пенсионни системи са в Дания, Нидерландия и Швеция. На челни позиции са Нова Зеландия и САЩ. А като изненада Тайван, Южна Корея и България също са сред страните със сравнително добри пенсионни системи.
От оценка 7 за най-високи стандарти България получава 3,4 за пенсионната й система, като се нарежда в средата на световната класация. Заедно с това тя е една от най-добрите в региона, заедно с балтийските държави. Най-голямото предимство на системата е устойчивостта, отразяваща неотдавнашното увеличение на възрастта за пенсиониране и минималните периоди на вноски.
Като слаб елемент се отбелязва демографска перспектива, която бързо се влошава. Прогнозата е, че съотношението между нетрудоспособната и трудоспособната възраст ще нарасне до 56,2% до 2050 г., което е един от най-високите коефициенти.
Въпреки задоволителното място на страната ни, то непременно трябва да се направят и реформи. Например, възможностите за заетост за по-възрастните работници трябва да се подобрят, за да се увеличат пенсионните доходи извън първия публичен стълб.