Излезе дванадесетото поредно издание на проучването „Навици на плащане в Европа“ 2019 г., организирано от ЕОС Груп – водеща международна компания за управление на вземания, с представителство в България от 2002 г.
Резултатите показват, че положителната тенденция през последните няколко години продължава – навиците на плащане в Европа са във възход. Средно 81% от фактурите са били платени навреме през 2019 г. В частност, в Западна Европа, този дял е 83%.
Но къде попада България в тази картина?
Въпреки че България по няколко показатели изостава зад средното ниво в Европа, подобрението спрямо предишни години се наблюдава и тук. 77% от плащанията са извършени в срок през 2019 г. – с един процентен пункт повече от 2018 г. Когато се разгледат отделно данните за частни лица и бизнес клиенти, се забелязва още една интересна тенденция – българските граждани са значително по-редовни в плащанията си. При B2C трансакциите, количеството просрочени и несъбираеми вземания е 18% (в сравнение с 19% миналата година), докато при B2B е цели 25% (без промяна от 2018 г.). Интересното е, че Европа като цяло очаква влошаване на тези тенденции в близкото бъдеще, но българските фирми остават оптимистични.
Струва си и да се обърне внимание и на процентът несъбрани вземания. През 2019 г., 19% от фактурите са платени със закъснение, а 4% са били обявени за несъбираеми. Тук също се наблюдава подобрение в сравнение с 2018 г. Но какво правят фирмите, за да си възвърнат изгубените доходи?
Проучването показва, че 48% от българските бизнеси прибягват до услугите на фирми като ЕОС Матрикс. Колекторските фирми са успяли да възстановят 11.1% от оборота на фирмите в България тази година, в сравнение с 8% средно за Европа. Тази успеваемост нарежда България на второ място сред анкетираните европейски държави, надмината само от Русия. Доверявайки се на агенция, която е специализирана в управлението на вземания, компаниите остават свободни да влагат цялото си време и усилия в бизнеса си, а възвърнатите доходи се вливат обратно в компанията и позволяват нейното по-нататъшно развитие.