За баланса между личния и професионалния живот

За баланса между личния и професионалния живот

За професионалистите в по-динамична и гъвкава сфера съществува труднопреодолимият проблем с баланса между личния и професионалния живот. Без значение дали става дума за личен асистент, чийто телефон постоянно звъни, или претоварен счетоводител, на който все по-често му се налага да остава извън работно време, този начин на живот има реален ефект върху продуктивността му и психичното му здраве.
Има проучвания, които предупреждават, че когато хората работят в компания, която няма намерение да предприеме мерки срещу този проблем, желанието да избягат от това място нараства до 4,7 пъти.
Важи и обратното – ако има добър баланс между личния и професионалния им живот, продуктивността им се увеличава, а отсъстването от работа намалява.
Как можем да избегнем нарушаването на този баланс?

Съвети за служителите:

  • Поставете самодиагностика. Определете от какво имате нужда, за да бъдете щастливи и на какво разчитате: добра позиция, адекватни часове, благоприятна работна среда, заплата или повече време за семейството.
  • Потърсете къде трябва да зададете ограничения или да кажете „не“ и следователно в кои области – лични или работни – трябва да направите промени, да коригирате или да предприемете други действия.
  • Помислете дали се нуждаете от помощ, за да възстановите недостатъците си; от разговор с някой, на когото имате доверие, до провеждане на семинар за коучинг, медитация, рейки или йога и дори посещение при психолог.
  • Предефинирайте личните си приоритети: семейство, партньор, приятели. Запитайте се какво искате да постигнете и колко се отдалечавате от или се приближавате към тези цели с рутината си.

Съвети за работодатели:

  • Разрешаване за работа от вкъщи. По този начин служителите ви могат да избегнат загубата на време при преминаване от дома в офиса и обратно.
  • Създаване и организиране на задачи фокусирани върху постигнатите резултати на вашите служители, не на броя часове, които прекарват седнали на бюро.
  • Предлагайте курсове за обучение. Постоянните курсове за подготовка и специализация са двигател на удовлетворението.
  • Най-важното: Не бива да се забравя, че работниците са най-ценният капитал в една организация и че щастливият служител е равен на продуктивен работник.
author avatar
MagRaeva
В блога ми ще откриете статии за глобалните икономически тенденции – винаги с практичен и човешки прочит. Но тук споделям и вдъхновения за живота и всичко, което ми интересно.
SHARE