„Ние сме това, в което постоянстваме”, е казал Аристотел и съм склонна да се съглася с него. Постоянството всъщност са нашите навици, които следваме непрекъснато и които ни изграждат като личности. Навик е сутрешното кафе, навик е да сме организирани или хаотични, навик е дори да подхождаме емоционално или рационално в дадена ситуация.
Наскоро попаднах на интересно проучване, според което половината от дневните ни активности са по навик или с други думи действаме машинално. Следователно, ако променим навиците си, можем да променим живота си към по-добро. Страхотно, нали? Важно е да осъзнаем кои навици ни вредят и да ги неутрализираме. Представете си как след това ставаме по-успешни и самоуверени, отказваме цигарите и започваме да водим здравословен начин на живот.
Изграждането на нови навици не става лесно, защото всяка една промяна е свързана с доза стрес. Доказано е, че необходимият период за създаване на навик е 21 дни, което не е никак много като време. Успеем ли да издържим, след това ще ни бъде много по-лесно. Така че е време да предизвикаме себе си и да изберем какво искаме да променим. Необходимо е да го направим свой приоритет – ако е важно за нас, ще се придържаме към него. За улеснение може да свържем новия навик с ежедневна дейност. Хубаво е да записваме всеки ден прогреса си, което ще ни мотивира и ще открием кои са слабите ни места. Можем да споделим за своето начинание на познат, така ще получим подкрепа, а и ще се чувстваме по-отговорни.
Любимата ми част я оставих накрая – наградите. Трябва да се поощряваме за постиженията си – да си купим хубава книга, да отидем на масаж или на разходка в парка.
Е, решихте ли вече с кой навик ще започнете?