Тъй като изглежда, че навлизаме в нова криза, ми се иска да поговорим за това къде да инвестираме парите си в тези трудни времена. Подготвих класация от няколко предложения, които в исторически план са доказали ефективността си.
Увеличаване на ликвидността
Изглежда очевидно, нали? Ликвидността поддържа своята стойност и следователно в периоди на криза това е актив, който се представя добре. По принцип фондовите мениджърите казват, че ако не инвестираме парите си в реални активи, инфлацията ще изяде стойността на парите ни. Донякъде съм съгласен с това твърдение, но на практика не се е случило през последното десетилетие. Ликвидността може да се увеличи като продаваме други видове активи, които имаме. А съхранението може да извършваме в банкови сметки. Най-добрата ни стратегия обаче е да имаме ликвидност в различни валути.
Инвестиране в злато
Златото е актив, който е сигурен по време на кризи. То е с постоянна висока стойност и е ограничено по добив. Има способността да кара хората в размирни времена да се чувстват по-сигурни с по-голяма експозиция на злато. А за да се сдобием със злато можем, като го купим физически във всеки специализиран магазин, чрез акции на минни компании или чрез брокери. Този актив устоява по-добре на инфлационните, отколкото дефлационните тенденции, за разлика от ликвидността. Следователно комбинация от двете към ребаланс ще ни направи по-стабилен и защитен портфейл.
Инвестиране в активи на недвижими имоти
Недвижимите имоти също не са толкова стабилни на пазара като предишните две изброени, но не са и толкова променливи, колкото акциите. Предпочитан актив от повечето хора е, защото инвеститорите са уверени, че имат нещо, което може да бъде обитавано. Основният недостатък на недвижимите имоти е, че се нуждаем от много пари, за да можем да инвестирам, и следователно не е достъпно масово за хората.
Инвестиране в някои акции
Видяхме, че повечето активи могат да бъдат достъпни. Ако искаме да инвестираме в акции, но не смезапознати добре с пазара, е препоръчително да се насочим към конкретен брокер. Необходимо е да тделим време и да се съсредоточим върху най-добрите от тях, както в национален, така и в международен план.